ПОКАНА ЗА НАСТАН ЗА ПРАВАТА ЗА ИНТЕЛЕКТУАЛНА СОПСТВЕНОСТ

Септември 30, 2013 во 12:03 ч. | Posted in Uncategorized | 6 Коментари

Почитувани,

 

Како дел од активностите за подигнување на јавната свест за правата од интелектуална сопственост (ПИС), Американската стопанска комора во Македонија преку програмата “Partners in Learning” на Мајкрософт Македонија, организираше натпревар за наставниците ширум земјата, за подготовка на проекти кои ќе ги воведат во наставата ПИС темите.

На овој натпревар беа поднесени квалитетни и креативни проекти, кои беа разгледани и оценети од страна на оформената комисија. Во нивна чест организираме настан на кој ќе бидат прогласени  победниците и ќе им бидат доделени награди.

Ве покануваме да присуствувате на настанот кој ќе се одржи на 4. октомври 2013 година во х. Холидеј Ин од 11:00 – 13:00 часот. Бројот на присутни наставници на овој настан е ограничен, доколку селекцијата ќе биде направена според методата кој прв се пријави тој ќе има можност да присуствува (FIRST-COME, FIRST-SERVED) затоа Ве молиме потврдете го вашето присуство најдоцна до 03 Октомври 2013 година до 16:00 часот на мејл адреса: 

b-adrijs@microsoft.com, контакт лице Адријана Селмани или моб. 075/ 899 172.

 

На настанот ќе присуствуваат наставници, претставници од бизнис заедницата и Министерството за образование, како и други релевантни владини институции. 

Во прилог Ви ја доставуваме Агендата за настанот.

  

Срдечен поздрав,

Мишел Османли                                                              Влора Адеми

Извршен директор                                                          Менаџер за академскa програмa

АмЧам Македонија                                                         Мајкрософт Македонија

amcham foto

pil foto  usa foto

Доделување награди на наставници за проекти од областа на правата од интелектуална сопственост

Петок, 4-ти октомври, 2013

х. Холидеј ин, Скопје

11:00 – 13:00 часот

  

11:00 – 11:15         Официјално отворање на настанот

–      г-а Билјана Јанева, претседател на комитетот за интелектуална сопственост при Американската стопанска комора во Македонија

–      г. Стефан Плавјански, Директор на канцеларијата Мајкрософт за Македонија и Косово, и член на Управниот одбор на Американската стопанска комора во Македонија

–      г-а Наташа Јаневска, Државен советник за образовни политики во Министеството за образование и наука

 

11:15 – 12:00         Учесници и победници на натпреварот

       г-а Влора Адеми, Раководител на академската програма Microsoft Partners in Learning

       Преглед на натпреварот, проекти на едукаторите и нивниот придонес за подигнување на свеста за правата од интелекутална сопственост помеѓу наставниците и учениците

       Доделување на сертификати на сите учесници – нефиналисти

       Прогласување на 3-те победнички проекти

–      Презентирање на победничките проекти

–      Доделување награди на 1-от, 2-от и 3-от победнички проект

12:00 – 13:00         Коктел во чест на учесниците и победниците

Advertisements

6 Коментари »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

 1. Sonja Popovska-Trajkovska  Go potvrduvam prisustvoto na pokanata za nastanot na 04.10.2013 godina

  ________________________________

  • Почитувани,

   Ве известуваме дека успешно сте регистрирани за настанот.

   Поздрав,

   Микрософт Партнери во Учењето

 2. Blagodaram na pokanata, Potvrduvam prisustvo.So pocit , Bobevska

  Date: Mon, 30 Sep 2013 10:04:11 +0000 To: s_bobevska@hotmail.com

  • Почитувани,

   Ве известуваме дека успешно сте регистрирани за настанот.

   Поздрав,

   Микрософт Партнери во Учењето

 3. Pershendetje,Jam , pjese e mesimdhenesve qe kam konkuruar per mesimdhenes Expert, deshiroj te jem pjese e ketij eventi. Me respekt,Eniser Nuredini prof. e Informatikes ne Sh.F.”Hasan Prishtina” (Cvetan Dimov) – Cair

  Date: Mon, 30 Sep 2013 10:04:05 +0000 To: eniser@hotmail.com

 4. , e . .

  Vasileva Marina MA Teacher mobile +389 72 313676

  Date: Mon, 30 Sep 2013 10:04:17 +0000 To: vasileva_marina@live.com


Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries and коментари feeds.

%d bloggers like this: